Zamknij

Wysoki poziom różnorodności, czyli kilka słów o elementach konstrukcji dachu

14:44, 24.01.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:45, 24.01.2024

Wiele można by napisać o dachach, które stanowią prawdziwa ozdobę każdego budynku. Oprócz doskonałej prezencji, którą się odznaczają, przyczyniają się one również do zniknięcia szeregu naszych problemów oraz zwiększają nasze poczucie bezpieczeństwa. By wszystko funkcjonowało jak należy, musimy zadbać o to, by każdy element całej konstrukcji dachowej cechował się jakością. W tym artykule przybliżymy specyfikę wszystkich części konstrukcji. 

W tym artykule odpowiemy na następujące pytania: 

-jaka jest typologia konstrukcji dachowych? 

-jak wygląda skład konstrukcji dachu? 

-jak powinna wyglądać podkonstrukcja dla blachodachówek? 

Bogactwo wyboru, czyli jakie konstrukcje dachowe wyróżniamy 

Wybór konstrukcji dachu stanowi jeden z najważniejszych wyborów podejmowanych podczas całego procesu projektowego. Dana koncepcja znacząco wpływa na efekt wizualny oraz funkcjonalność budynku. Każda konstrukcja odznacza się konkretną specyfiką, dlatego każdy dach radzi sobie inaczej w konkretnych warunkach. Oprócz dostosowania całości do naszych potrzeb, nie możemy pozostawać obojętni na lokalny klimat i czynniki architektoniczne. Pora opisać wszystkie dostępne konstrukcje dachowe. 

Dla odmiany, opis konstrukcji dachowych zaczniemy od tych nieco bardziej nieoczywistych rozwiązań. Naszą charakterystykę otworzy dach łukowy, którego znakiem rozpoznawczym są łukowate połacie dachowe. Co ciekawe, możemy zdecydować o stopniu ich stromości, co pozwala na utworzenie bardzo zróżnicowanych dachów łukowych. Często z tej opcji korzystają inwestorzy z sektora budownictwa przemysłowego. Kolejnym dachem, który cechuje nieoczywistość, jest dach namiotowy. Ten typ konstrukcji idealnie nadaje się na budynki o przeznaczeniu rekreacyjnym oraz publicznym. Kluczowym elementem dachu namiotowego są jego połacie, które w tym przypadku nachylone są ku górze. Trudno również przejść obojętnie wobec dachu kopertowego, który odznacza się wyjątkową strukturą. W tym przypadku, każda ściana budynku może pochwalić się własną połacią.  

W kolejnym akapicie pragniemy bliżej przyjrzeć się najpopularniejszemu rozwiązaniu, czyli dachowi dwuspadowemu. Ta składająca się z dwóch nachylonych połaci konstrukcja, od lat urzeka naszych klientów. Nic w tym dziwnego, ponieważ dachy tego typu są symbolem trwałości. Dodajmy do tego fakt, że nie odznacza się on wysokim stopniem skomplikowania, a co za tym idzie, praca przy jego konstrukcji nie będzie aż tak wyczerpująca. Znacznie większym skomplikowaniem odznacza się dach wielospadowy, który najprościej możemy opisać jako połączenie większej liczby połaci. Rezultatem jest budynek o złożonym wyglądzie oraz wykreowana większa przestrzeń na poddasze. Ten rodzaj dachowej konstrukcji kojarzy się z tradycyjnym budownictwem. 

Warto również zwrócić uwagę na dachy mansardowe oraz płaskie. Te pierwsze dają ogromne możliwości w kwestii aranżacji poddasza. Ich konstrukcja odznacza się stromymi połaciami dachowymi oraz lekkim nachyleniem u dołu całości. Z kolei dach płaski to prawdziwy manifest nowoczesności, ponieważ doskonale nadaje się na realizacje pomysłów tożsamych z minimalizmem. Nazwa „dach płaski” stanowi jednak swego rodzaju przekłamanie, ponieważ opisywany typ dachu posiada leciutkie nachylenie. Jednym z jego największych plusów jest to, że daje on szansę na stworzenie ciekawej przestrzeni na dachu, która wypełniona będzie np. warstwą ogrodową.  

Poznajmy się bliżej z elementami konstrukcji dachu 

Teraz wybierzemy się na wycieczkę po całej konstrukcji dachowej. Zajrzymy w każdy róg, nic nam nie umknie! Pierwszym przystankiem naszej teoretycznej wyprawy są więźby dachowe. Najpopularniejsze z nich są więźby krokwiowe oraz krokwiowo-jętkowe. Osią ich konstrukcji są pary krokwi, które zbiegają się w kalenicy, czego rezultatem jest powstanie struktury wiązarów. Jaką postać mają pasy dolne w przypadku drewnianych stropów? W tej sytuacji są to stropowe belki. A jak sprawy się mają w przypadku stropów żelbetowych czy ceramicznych? Tutaj sytuacja wymagana jest krokiew oparta na krawędzi dachu. 

Gdy mówimy o dachu i jego specyfice, to nie możemy zapomnieć o jętkach. Pełnią one znaczącą funkcję usztywnienia całej konstrukcji. Dzięki nim konstrukcja momentalnie staje się znacznie bardziej stabilna.  

Pamiętajmy o tym, że wybierając podstawowy wariant więźby krokwiowej w grę wchodzą pewne ograniczenia. Mowa o dachu o maksymalnej rozpiętości 7 metrów oraz o spadku, który musi mieścić się w przedziale od 40o do 60o. Nie powinno być to jednak naszym zmartwieniem, ponieważ przy pomocy jętek oraz krokwi, uda nam się wspomniane ramy rozszerzyć. 

Jak bezbłędnie montować blachodachówki? 

Cały proces powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia więźby dachowej. Jeśli jej stan jest nienaruszony, to możemy przejść do dalszych działań. Kolejnymi krokami są rozstawienie krokwi oraz sprawdzenie długości przekątnych i prostopadłości wiatrownic. Na tym etapie, dobrym ruchem będzie również instalacja rynien. Następnie możemy podjąć się foliowania kosza, które otwiera proces przybicia desek koszowych oraz oklejenie okapu taśmą. Swoistym finałem pierwszej fazy jest mocowanie oraz układanie membrany w kalenicy. 

Co robimy potem? W drugiej fazie zabieramy się za nałożenie taśmy dwustronnej na membranę. Posłuży ona do przyklejenia następnej warstwy membrany. Potem przychodzi pora na użycie kontrłat. Mocujemy je do krokiew i pokrywamy membraną. Opisywane kroki skutecznie przybliżały nas do finału całego przedsięwzięcia. 

Wkraczamy w trzeci, ostatni już etap. Na początek zajmiemy się kluczową dla funkcjonowania całości wentylacją połaci w okapie. Później sukcesywnie przechodzimy do foliowania kalenicy skośnej i komina oraz do montażu rynienki odpływowej. Ostatnimi krokami przed układaniem blachodachówki są: przygotowanie okapu, montaż siatki perforowanej w kalenicach oraz podwyższenie okapu za pomocą specjalnych startowych łat wentylacyjnych.  

Postawienie na odpowiednią dachową konstrukcję jest kluczem do sukcesu. Dobrze podjęta decyzja będzie skutkować satysfakcją, wysokim wskaźnikiem funkcjonalności oraz uniknięciem wielu spędzających sen z powiek problemów. Klienci Blachy Pruszyński mogą liczyć na doradztwo z naszej strony. Chętnie zaproponujemy rozwiązania, które jawią się jako najkorzystniejsze dla przyszłych właścicieli nowych domów. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%